Aktivisti Ne da(vi)mo Beograd: Legitimno dižemo glas

120

Foto: Fejsbuk: Ne davimo Beograd

Autor: BETA

Predstavnici inicijative Ne da(vi)mo Beograd Dobrica Veselinović i Radomir Lazović saslušani su u beogradskom Prekršajnom sudu , zbog sumnje da su 30. jula ove godine prekršili Zakon o okupljanju građana, jer nisu podneli zahtev za održavanje javnog skupa, organizovanog tog dana   povodom projekta „Beograd na vodi“, javila je novinska agencija Beta , prenosi N1.

Inicijativa „Ne da(vi)mo Beograd“ skup je tada organizovala „povodom isteka privremene dozvole za rad restorana Savanova, tvrdeći da je nelegalno postavljen kao promotivni štand ‘Beograda na vodi’ na Savskom šetalištu“.

„Protestni skup održali smo ispred štanda koji je od starta nelegalan. Znamo da ono što smo uradili nije u skladu sa zakonom, ali jeste legitimno da građani dignu glas povodom pitanja koja se tiču razvoja njihovog grada“, rekao je na saslušanju Dobrica Veselinović.

On je dodao da je „suludo“ koristiti državni aparat, sudstvo i policiju, prvo na običnim građanima, a ne na velikim igračima. „Ne bi trebalo da demokratija funkcioniše tako da kao prioritet budu procesuirani mali građani zbog ovakvog prekršaja, dok se sa druge strane zbog velikih investitora menjaju i ne poštuju zakoni ove države“, rekao je Veselinović.

Radomir Lazović rekao je da se ovim sudskim procesom nastavlja politički pritisak na sve koji se protive „Beogradu na vodi“, a da ono što može da se vidi na terenu jeste da su svi potezi vlasti u vezi sa ovim projektom protivzakoniti.

„Na nepravilnosti i kršenja zakona pri sporvođenju projekta reagovali smo tako što smo sve prijavili nadležnim službama. One nisu reagovale i mi smo videli da je po sredi jedno temeljno kršenje zakona ove zemlje i kako od nadležnih nismo dobili odgovarajuće reakcije odlučili smo da svoj protest pokažemo na ulici“, dodao je Lazović.

„Sude nam po neustavnom zakonu“

Protest povodom isteka privremene jednogodišnje dozvole izdate prvom objektu „Beograd na vodi“ – restoranu „Savanova“ održan je 30. jula, a tada je prolaz do te privatne kafane grupi od više stotina građana branio kordon policije.

U trenutku održavanja protesta, Zakon o okupljanju građana bio je proglašen neustavnim na Ustavnom sudu, ali je ta odluka stupila na snagu tek u oktobru. Nacrt novog Zakona tek je u fazi javne rasprave gde nailazi na brojne kritike, pa je u Srbiji od 23. oktobra ta oblast pravno neuređena.

„Besmislena je situacija u kojoj se sada nalazimo. Nama se sudi po zakonu koji je proglašen neustavnim i jedini razlog zašto je važio u tom trenutku jeste to što je vlast bila nesposobna da donese novi. Danas ovaj zakon ne važi“, rekao je Lazović.

Inicijativa tvrdi da je Savanova izgrađena zauzimanjem javne površine kao privatna kafana, pod izgovorom da se radi o izložbenom štandu za promociju „Beograda na vodi“ i da su uz kršenje i ubrzavanje procedura, dozvolu za postavljenje tog privremenog objekta gradske službe izdale za samo jedan dan.

Zakoni su prekršeni i radovima na uređenju „ogledne promenade“ na Savskom šetalištu, smatra inicijativa, jer nije postojao niti jedan papir ili dozvola koji su dopuštali njenu izgradnju.

Izvor: N1

Prijatelji sajta