Interpol još 2014. ukinuo crvenu poternicu za Bogoljubom Karićem

Autor: Dnevnik;

Foto: Dnevnik

Specijalni sud u Beogradu naredio je povlačenje poternice za biznismenom Bogoljubom Karićem, nakon što je Tužilaštvo 26. decembra obustavilo istragu u slučaju “Mobtel”, vođenu o različitim okolnostima protiv  braće  Karić, Boguljuba, Sretena, Dragomira, Zorana, njihove sestre Olivere Nedeljković i petoro rukovodilaca u firmama u sistemu BK grupe.

Prvi čovek „BK kompanije“ Bogoljub  Karić, koji već deceniju živi u inostranstvu, u Srbiju će najverovatnije doći već za dan- dva. Bogoljubova  ćerka Danica udaje se  31. decembra, pa se očekuje da dođe na svadbu, kaže njegov advokat Milorad Panjević, za „Dnevnik“.

Gde će kasnije Karić da bude, to je, napominje Panjević, vezano za ogromne građevinske poslove koje ima u inostranstvu jer će morati da nastavi da ih  vodi.

Nakon odluke Specijalnog tužilaštva o obustavljanju istrage protiv braće Karić i njihove sestre, ne postoji više nijedan proces protiv njih, potvrđuje Panjević i otkriva da međunarodna poternica koju je Srbija za Bogoljubom raspisala posle otvaranja istrage zbog „Mobtela“ u februaru 2006. godine, praktično u poslednje tri godine nije ni egzistirala u Evropi.

-Davno, još, zaista pre mnogo vremena, Generalni sekretarijat Interpola ukinuo je crvenu poternicu za Bogoljubom Karićem i naložio državama članicama da po istoj ne postupaju i njegov disije je brisan. Interpol to radi samo u dva slučaja: kada je u pitanju politički progon ili vojna krivična dela. Dakle, pošto nisu bila vojna krivična dela. Očigledno je da je onda u pitanju bio predmet s političkim progonom – naglašava Milorad Panjević i dodaje da misli da je Interpol ukinuo poternicu još 2014. godine.

Za odluku Specijalnog tužilaštva o obustavljanju istrage, po rečima Panjevića, bili su presudni dokazi izvedeni o realnoj vrednosti opreme i troškova njenog dopremanja za „Mobtel“, prvu srpsku  kompaniju mobilne telefonije koju su zajednički osnovale država i „BK grupa“ sredinom devedesetih godina, u vreme međunarodnih ekonomskih sankcija pod kojima je naša zemlja tada bila,  pri čemu je osnivački kapital „BK“ bio kompletna oprema koja je nabavljena u inostranstvu u uslovima sankcija.

Predlog na kojem je odbrana insistirala od početka istrage, da se u vezi tih okolnosti obavi  ekonomsko-finansijsko veštačenje i izvedu drugi dokazi, uvažio je, nakon izmena ZKP-a, sudija za prethodni postupak i naložio tužiocu da ih izvede.

– Saslušani su i brojni svecoci koji su imali neposredna saznanja o svemu tome i to je na kraju rezultiralo zaključkom Tužilaštva da nema dokaza da je rađeno bilo šta nezakonito – ističe Panjević.

Podsetimo, Tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je  da je 26. decembra obustavilo istragu protiv Bogoljuba Karića, Vidomira Parežanina, Pante Uroševića, Miše Kuzmanovića i Smilje Mladenović, u slučaju „Mobtel“, u kojoj su  sumnjičeni za  „prikazivanje uvećane vrednosti opreme“ , nabavljene za to preduzeće mobilne telefonije tokom devedesetih godina prošlog veka.

Takođe, u okviru istog istražnog postupka, obustavljena je i istraga vođena protiv braće Karić, Bogoljuba i Sretena, i nekadašnje direktorke poslovne jedinice „Astra banke“ na Kipru Olge Erdeljanović, pod sumnjom na krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica,  a protiv još dvojice braće Karić Zorana i Dragomira, i njihove sestre Olivere Nedeljković zbog tog krivičnog dela u pomaganju, u  vezi sumnji na „zloupotrebu“ dela novčanih sredstava „Mobtela“.

Tužilaštvo je saopštilo da je  istraga protiv Bogoljuba Karića, Parežanina, Uroševića, Kuzmanovića i Smilje Mladenoviće vođena „zbog sumnje da je,  u periodu od aprila 1994. godine, do februara 1997.godine, delimično za vreme međunarodnih sankcija, tokom osnivanja preduzeća za mobilne telekomunikacije “Srbija BK PTT – Mobtel“ i unošenja osnivačkog kapitala, Bogoljubu Kariću i preduzeću BK Trejd , suosnivaču “Mobtela“, pribavljena protivpravna imovinska korist od 21.980.551  američkih dolara, na ime razlike između stvarne i lažno prikazane vrednosti unete opreme“.

„Novim veštačenjem je utvrđeno da je prilikom unošenja osnivačkog kapitala u „Mobtel“, odnosno prilikom nabavke i isporučivanja opreme potrebne za izgradnju sistema i rad ovog preduzeća, suosnivač BK Trejd  imao opravdane troškove na ime transporta opreme iz Švedske i Rusije, carinu, osiguranja i druge nužne troškove u navedenom iznosu, koji nisu prikazani prilikom fakturisanja, iz čega je proizišao zaključak da nije pribavljena protivpravna imovinska korist-predočilo je  Tužilaštvo.

U drugom delu istrage, koji je po zahtevu za proširenje, vođen protiv  braće  Karić, njihove sestre Olivere i Olge Erdeljanović ispitivane su sumnje da  li je u periodu od avgusta 1999. godine do oktobra 2000. godine, braći Karić i Oliveri Nedeljković zloupotrebom novčanih sredstava „Mobtela“, koja su se nalazila na računu otvorenom kod Astra banke, pribavljena protivpravna imovinska korist, kao i da li je  omogućeno jednom broju preduzeća sa Kipra dobijanje deviznih kredita bez garancija.

– Tokom istrage se nije moglo doći do dokumentacije na osnovu koje bi se utvrdile činjenice koje bi potvrdile osnove sumnje da je izvršeno krivično delo, jer je utvrđeno da je u periodu postupka likvidacije nad Astra bankom u prostorijama zapečaćenim od strane suda, u kojima se nalazila dokumentacija, izbio požar u kome je izgoreo deo dokumentacije važan za postupak. Pored toga, i pored više zahteva za međunarodnu pravnu pomoć koje je sud, tokom više godina, slao nadležnim organima na Kipru, kiparski organi nisu dostavili dokumentaciju koju je sud tražio, a koja je bila neophodna za utvrđivanje činjenica ključnih za ovaj postupak-saopštilo je Tužilaštvo.

Osnovnu istragu  u slučaju „Mobtel“ 18. februara 2006. godine, iniciralo   je tadašnje   Okružno  tužilaštvo u Beogradu,  a   četiri meseca kasnije poverena je u nadležnost   Specijalnom tužilaštvu,  pri čemu je istragu   provodio Specijalni sud do decembra 2011. godine, a potom, shodno novom ZKP-u,  Tužilaštvo za organizovani kriminal.

Bogoljub  Karić je još početkom  2006 godine, kad  je počela istraga u vezi  Mobtela, a on pobegao iz Srbije,  izjavljivao da je  sve optužbe protiv njega „iskonstruisao“ tadašnji režim kako bi ga kao političkog konkurenta, eliminisali sa političke scene Srbije kao lidera stranke „Pokret snaga Srbije“.

U subotu u Srbiji
Vlasnik „BK grupe” Bogoljub Karić u subotu dolazi u Srbiju, kao slobodan čovek, na, kako kaže, svadbu ćerke Danice, a za svoj decenijski krivični progon odgovornom smatra vladu Vojislava Koštunice.

Karić smatra logičnim odluke Specijalnog suda i Tužilaštva za organizovani kriminal o ukidanju rešenja o pritvoru i poternice za njim nakon obustave istrage.

– Očekivao sam ovakav rezultat. Bilo je jasno da je u pitanju čisto politički pokrenuta akcija oduzimanja svih mojih kompanija i moje političke likvidacije – rekao je Karić za B92.

Vraćaju „ferari 599” i „fijat 500”

Članova porodice Karić, protiv kojih su nakon više od 10 godina obustavljene sve istrage, zaplenjena su samo dva automobila, koja bi uskoro trebalo da im budu vraćena, dok postupak za privremeno oduzimanje više nekretnina i udela nikada nije dobio epilog na sudu.

Naime naredbom Višeg javnog tužilaštva iz 2010. godine od Karića su bili oduzeti  „ferari 599” i „fijat 500”, potvrđeno je Tanjugu u Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom Ministarstva pravde. Ti automobili nikada nisu bili davani na korišćenje i čuvaju se u magacinu Direkcije.

Biće vraćeni vlasiku tek kada Direkcija dobije rešenje o vraćanju vozila.  Postupak koji se u Višem sudu vodio po zahtevu Višeg tužilaštva u Beogradu za oduzimanje više stanova, zemljišta i udela u preduzećima od članova porodice Karić nije okončan sudskom odlukom, potvrđeno je Tanjugu u sudu.

Prijatelji sajta