Navršila se decenija od početka procesa zbog „Mobtela“: optužnica još putuje?

SLUČAJ MOBTEL“

Punih deset godina navršava se od kada je u sada bivšem Okružnom sudu u Beogradu pokrenut krivični postupak protiv biznismena Bogoljuba Karića, njegovog brata Sretena i još 14 osumnjičenih u slučaju „Mobtel“, a optužnica podignuta pre nešto više od pola decenije još „lebdi“, jer do danas nije završen postupak sudske kontrole osnovanosti optužnog akta, koji je zakonom propisan kao obavezan.

Od 18. septembra 2010. kada je podignuta optužnica, a potom od 12. novembra 2013, kad je precizirana, fokus domaće javnosti dopire zapravo tek do pitanja njenog uručenja putem međunarodne pomoći jednom od okrivljenih, bivšem rukovodiocu u Mobtelu koji je strani državljanin. Ostalim okrivljenima i njihovim braniocima je u međuvremenu uručena i precizirana optužnica.

U Višem sudu u Beogradu koje sada postupa u tom predmetu juče su nam rekli da „Ministarstvo pravde još uvek nije obavestilo sud da je optužnica uručena putem međunarodne pravne pomoći“.

Optužnica u slučaju „Mobtel“ podignuta je protiv ukupno šesnaestoro osumnjičenih za navodne zloupotrebe na štetu države i tog sada bivšeg preduzeća u suvlasništvu države i kompanije braće Karić. Ta prva optužnica nije bila stupila na pravnu snagu do izmena Krivičnog zakonika u aprilu 2013, kad je umesto dela zloupotreba službenog položaja, za odgovorna lica u pravnim subjektima uvedeno novo zloupotreba položaja odgovornog lica, pa je usledilo preciziranje optužnice i potom i njeno uručenje okrivljenima i njihovim braniocima.

Istraga je, podsetimo, pokrenuta početkom 2006. godine i trajala je bezmalo pola decenije.

Potom je uručivanje prve optužnice putem međunarodne pravne pomoći okrivljenom stranom državljaninu trajalo dve godine, a podnošenje prigovora odbrane do druge polovine 2012. godine.

Iz Tužilaštva je ranije saopšteno da optužnica sumnjiči Bogoljuba i Sretena Karića i još četrnaest osoba da su „od 1998. do 2005. godine, kao odgovorna lica u „Mobtelu i drugim preduzećima u privatnom vlasništvu porodice Karić, da su „zaključivali ugovore, pravne poslove, skoro isključivo sa preduzećima iz BK grupacije, koji su bili štetni po Mobtel i po državu kao jednog od suvlasnika“.

Istražni organi su tada izneli procenu da je „kompanija ‘Mobtel’ oštećena za oko 60 miliona evra“.

Pre nego što je pokrenut proces, krajem decembra 2005, Vlada tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice oduzela je licencu za rad „Mobtelu“ .

U toku 2006. godine odlukama tadašnjih državnih organa, „Mobtel“ je transformisan u kompaniju „Mobi 063“ koja je u julu iste godine prodata na javnom tenderu za 1,513 milijardi evra norveškom „Telenoru”. Evropska unija je potom zatražila da Srbija ispita dešavanja oko transformisanja „Mobtela“ i svrstala taj slučaj na spisak 24 „sporne“ privatizacije o kojima su, pre dve godine, provere povrene specijalnoj radnoj grupi MUP-a.

Od 2006.godine kad je Bogoljub Karić, posle pokretanja istrage, „nestao“ iz Srbije, mediji su više puta prenosili njegove izjave u kojima je tvrdio da je „žrtva političkog progona bivšeg režima i tadašnjeg ministra Mlađana Dinkića, predsednika tadašnje stranke G 17 plus“.

Izvor: Dnevnik

Prijatelji sajta