SLUČAJ MOBTEL: Proces protiv Sretena Karića obustavljen zbog bolesti

Izvor: Dnevnik

Proces protiv biznismena Sretena Karića u slučaju „Mobtel“, obustavljen je pre dve nedelje , zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja , dok se u odnosu na Bogoljuba Karića i još 13 osumnjičenih u beogradskom  Višem tužilaštvu nastavlja  dopuna istrage.

Kako  je potvrđeno „Dnevniku“,  u odnosu na okrivljenu Snežanu Kostić, bivšu direktorku firme  “Post meks’, proces je takođe obustavljen zbog bolesti, a na osnovu nalaza i mišljenja  sudsko medicinskih veštačenja obavljenih nakon što je pre dva meseca  optužnica vraćena na dopune istrage.

U Višem javnom tužilaštvu kažu da  su 10. maja ove godine, čim  je iz Višeg suda u Beogradu vraćena  na dopunu istrage optužnica u slučaju „Mobtel“, istog dana  postupili po  sudskoj naredbi .

-U skladu s naredbom suda u odnosu na osumnjičene Sretena Karića i Snežanu Kostić doneta je naredba o sudsko medicinskom veštačenju. Nakon obavljenog veštačenja, 22. juna, doneta je odluka o obustavi istrage u odnosu na Sretena Karić i Snežanu Kostić jer je utvrđeno da su  nastupile okolnosti koje trajno isključuju krivično gonjenje. Reč je o trajnoj nesposobnosti za  učestvovanje u sudskom postupku zbog teške bolesti. U odnosu na ostale osumnjičene dopuna istrage je i dalje u toku- navodi Više javno tužilaštvo u Beogradu u odgovoru na pitanje „Dnevnika“ u vezi sa dopunom istrage.

Optužnica protiv  biznismena Bogoljuba Karića, njegovog brata Sretena,  nekadašnjeg  generalnog direktora `Mobtela`,  i još 14 osumnjičenih u tom  slučaju, bila je podneta sudu u septembru 2010, potom je precizirana 2013.godine, a pre dva meseca je vraćena  na dopunu istrage  tužilaštvu .

 Kako nam je ranije zvanično rečeno u  Višem sudu u Beogradu, Krivično vanraspravno veće tog suda je  21. aprila ove godine donelo naredbu da Više tužilaštvo, u roku od tri dana nakon prijema sudskog rešenja, donese naredbu o dopuni istrage radi boljeg razjašnjenja stanja stvari kako bi se ispitala osnovanost optužnice.

Prvobitnom optužnicom od 18. septembra 2010. godine ukupno je šesnaest osoba  sumnjičeno za navodne zloupotrebe na štetu države i sada bivšeg preduzeća mobilne telefonije „Mobtel“  u suvlasništvu države i kompanije braće Karić.

U novembru 2013,  ta optužnica je precizirana shodno  izmenama Krivičnog zakonika kojima je umesto  krivičnog dela zloupotreba službenog položaja, za odgovorna lica u pravnim subjektima propisano novo- zloupotreba položaja odgovornog lica.

Proces protiv Bogoljuba Karića i ostalih je, podsetimo, pokrenut početkom 2006. godine. Iz Tužilaštva je ranije saopšteno da   sumnjiče Bogoljuba i Sretena Karića i još četrnaest osoba da su navodno „od 1998. do 2005. godine, kao odgovorna lica u „Mobtelu“ i drugim preduzećima u privatnom vlasništvu porodice Karić, zaključivali ugovore, pravne poslove, skoro isključivo sa preduzećima iz BK grupacije, koji su bili štetni po Mobtel i po državu kao jednog od suvlasnika“.

Istražni organi su tada iznosili procenu da je „kompanija ‘Mobtel’ oštećena za oko 60 miliona evra“. Odbrana je, s druge strane,  sve negirala, tvrdeći da su optužbe  „iskonstruisane, zlonamerne i neistinite“.

Bogoljub Karić u izjavama za medije tvrdi da je „žrtva političkog progona bivšeg režima i  tadašnjeg  ministra Mlađana Dinkića, predsednika tadašnje stranke G 17 plus“.

Pre nego što je  pokrenut proces, krajem decembra 2005. godine, Vlada tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice oduzela je licencu za rad „Mobtelu“ .

U toku 2006. godine odlukama tadašnjih državnih organa, „Mobtel“ je transformisan u kompaniju „Mobi 063“ koja je u julu iste godine prodata na javnom tenderu za 1,513 milijardi evra norveškom „Telenoru”.

Evropska unija je potom zatražila da Srbija ispita dešavanja oko transformisanja „Mobtela“ i svrstala taj slučaj na spisak 24 „sporne“ privatizacije o kojima su, pre dve godine, provere poverene specijalnoj radnoj grupi MUP-a.

 

Prijatelji sajta