PREDMET „STEČAJNA“ Pravosnažno oslobođeno 20 okrivljenih, ostalima novo suđenje

„STEČAJNA AFERA“: APELACIONI SUD POTVRDIO OSLOBAĐAJUĆE PRESUDE,A UKINUO OSUĐUJUĆE

Bivšem predsedniku Trgovinskog suda u Beogradu Goranu Kljajeviću i nekolicini okrivljenih u aferi „stečajci“, među kojima i nekadašnjem stečajnom upravniku GP Rad, biće ponovljeno suđenje, a Živojinoviću je ukinuta pritvorska mera i moći će da se brani sa slobode, odlučio je Apelacioni sud u Beogradu.

Dnevni list novosadski Dnenvik prenosi da je „apelaciono veće potvrdilo oslobađajući deo presude Specijalnog suda kojom je osamnaestoro okrivljenih oslobođeno svih optužbi, dok je u odnosu na jedanaestoro koji su prvostepeno bili osuđeni, presuda ukinuta, a za nekolicinu su pojedine optužbe odbijene zbog zastare krivičnih dela.

Postupak se ponavlja protiv jedanaestoro optuženih za određena krivična dela zbog, kako je saopštio Apelacioni sud, „bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u vezi različitih navoda optužnice kojom je obuhvaćen period od 2004. do aprila 2006.godine“.

Pred sudom će se ponovo naći: Goran Kljajević zbog optužbi za „protivzakonito posredovanje“ u vezi postupka vođenog za „Poštansku štedionicu“, a za „zloupotrebu službenog položaja u vezi postupaka za preduzeća „Ce market“ i GP „Rad“. Bivšem stečajnom upravniku „Rada“ Miljku Živojinoviću će se suditi ponovo po optužbi za zloupotrebu položaja odgovornog lica, kao i drugom bivšem stečajnom upravniku te firme Zoranu Jovanoviću, a Radisavu Jocoviću za isto delo u pomaganju.

Nekadašnjoj sudiji Trgovinskog suda Delinki Đurđević ponoviće suđenje za krivično delo kršenje zakona o strane sudije u slučaju postupaka za preduzeća „Beko“, „Ce market“ „Rad“, a bivšem pravnom zastupniku „Ce -marketa“ Nemanji Joloviću zbog optužbe za delo pomaganje u kršenju zakona o strane sudije.

Novo suđenje čeka i biznismena Sekulu Pjevčevića, optuženog za dela zloupotreba ovlašćenja u privredi, zloupotreba položaja odgovornog lica i podstrekavanje na zloupotrebu službenog položaja, u vezi postupaka vođenih za preduzeća „Komel“, „Rad“ i „Energokontakt“ . Pred sud će ponovo izaći Milivoje Mirković i Ljubiša Mitić, optuženi za krivično delo podstrekavanje na zloupotrebu položaja u vezi sa preduzećem „Komel“, a Srboljub Spasić zbog optužbe za zloupotrebu položaja odgovornog lica vezano za preduzeće MP „Energokontakt“.

U ponovljenom postupku će se naći i rukovodilac u firmi „Freš milk“ Anđelko Bitević, optužen za poresku utaju.

Zbog apsolutne zastarelosti odbijene su pojedine optužbe protiv Gorana Kljajević, Delinke Đurđević , Nemanje Jolovića, Sekule Pjevčevića, Mladena Stojčića i Milana Rakočevića.

Potvrđena je presuda kojom su svi okrivljeni oslobođeni optužbi, Goran Kljajević za „organizovanje grupe, a ostali okrivljeni za pripadnost grupi“.

Obustavljen je postupak prema bivšem direktoru „Ce marketa“ Slobodanu Raduloviću, zbog smrti.

Sada ukinutom presudom Goranu Kljajeviću bila je izrečena kazna šest i po godina zatvora po optužbama za krivična dela: kršenje zakona od strane sudije, zloupotreba službenog položaja i protivpravno posredovanje, dok je devet godina zatvora Specijalni sud bio izrekao bivšem direktoru Kreditno eksportne banke biznismenu Sekuli Pjevčeviću. Po pet godina zatvora bilo je dosuđeno

Slobodanu Raduloviću i Miljku Živojinoviću, četiri i po godine Anđelku Biteviću, 4 Delinki Đurđević, po tri godine Jelici Živković, Milivoju Mirkoviću i Zoranu Jovanoviću, po dve i po godine Nemanji Joloviću i Srboljubu Spasiću, po dve godine Miloradu Maksimoviću i Radisavu Jocoviću, dok je po jedna godina zatvora bila izrečena Milanu Rakočeviću i Mladenu Stojčiću

Tokom postupka , većina okrivljenih proveli su u pritvoru po nekoliko meseci , a više od dve godine Goran Kljajević, Sekula Pjevčević, Nemanja Jolović i Jelica Živković.

Među osamnaestoro koji su sada pravosnažno oslobođeni svih optužbi su : biznismen Đorđo Antelj, Milinko Brašnjović, Grujica Davidović i drugi.

Svi okrivljni su tokom čitavog procesa negirali sve navode optužnice kao „netačne, neistinite i iskonstruisane“.

antrfile Bivša direktorka PŠ Jelica Živković oslobođena svih optužbi

Bivšu direktorku „Poštanske štedionice“ Jelicu Živković, Apelacioni sud je oslobodio optužbe za primanje mita, a Milorada Maksimovića optužbe za pomaganje u primanju mita, za šta su prvostepno bili osuđeni.

-Presuda je preinačena u odnosu na Jelicu Živković jer je prvostepeni sud povredio zakon na štetu ove okrivljene i istu oglasio krivom za radnje koje zakonom, koji je važio u vreme izvršenja krivičnog dela, nisu bile predviđene kao kažnjive-izjavila je za „Dnevnik“ Mirjana Piljić, portparol Apelacionog suda.

Izvor : dnevni list Dnevnik

Iz sudskog postupka

Postupak je iniciran u aprilu 2006.godine. Suđenje je počelo u januaru 2007, a potom je još dva puta vraćano na početak- u januaru 2010, zbog toga što je posle opšteg izbora sudija došlo do promene u sastavu sudećeg veća, a drugi put u jaunuaru 2012. kad je u postupcima pred Specijalnim sudom počela primena novog Zakonika o krivičnom postupku. Krajem 2012, Tužilaštvo je preciziralo optužnicu. Pravosudnim organima bili su nedostupni Miljko Živojinović i Aleksandar Kuzmanovski kojima je suđeno u odsustvu kao i bivšem direktoru Ce marketa Slobodan Radulović, koji je preminuo tokom žalbenog postupka, 25. oktobra 2014.godine.

Glavni pretres je zaključen, nakon što je 26. aprila 2013, posle puna dva meseca, okončano izlaganje završnih reči.

U završnoj reči Tužilašava koju je postupajući zamenik specijalnog tužioca izneo 19 i 22 februara 2013. predložno je da svih trideset četvoro optuženih budu osuđeni.

Perović: Procesi poput ovog su katrastrofa

Advokat Zoran Perović, branilac okrivljenog biznismena Mike Brašnjovića koji je u pritvoru izvršio samoubistvo u leto 2006.godine dok je još trajala istraga, izjavio je da je odbrana, „s obzirom na stanje dokaza i činjenice kojima je raspolagano u spisima, očekivala oslobađajuću presudu za sve okrivljene“.

-Odluka Apelacionog suda kojom je potvrđena prvostepena oslobađajuća presuda za 18 okrivljenih , odnosno do sada pravosnažno oslobođeno ukupno 20 okrivljenih, kao i to što se za ostale ponavlja postupak dobra je za pravnu sigurnost građana. Međutim, izuzetno je loše za državu da neko optuži 35 lica , a bude, recimo, 20 oslobađajućih presuda u ovom momentu , a da posle bude još desetak ili više.Takvi postupci su stvarno kastastofa, a da ne pominjemo koliki su njihovi troškovi -kaže za blog Porota Zoran Perović.

Tužilaštvo je ocenilo da su „ dokazima potvrđene optužbe u odnosu na sve okrivljene“, a većina je osumnjičena za različite oblike dela zloupotreba službenog položaja povodom obuhvaćenih „spornih“ dešavanja u vezi s nekoliko preduzeća, među kojima su i GP „Rad“, „Ce market“, „Komel“, „Invest zavod“, kao i jednim brojem kredita „Poštanske štedionice“.

Zamenik tužioca Željko Jočić predložio je kazne za okrivljene u rasponu od dve, tri,četiri, pet, šest i 10 godine zatvora, a za nekolicinu maksimalne zakonom zaprećene zatvorske kazne za krivična dela koja su im stavljena na teret. Pored glavne kazne, predložena je i mera bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti i dužnosti,u odnosu na svih tridest četvoro optuženih, među kojima je dvoje bivših sudija, nekoliko advokata, bivših stečajnih upravnika, troje bivših rukovodilaca u Poštanskoj šptedionici, a najviše poslovnih ljudi u oblasti privrede.

Tužilac Jočić je napomenuo da „sud odluke o kazni treba da donese imajući u vidu sve okolnosti, svrhu kažnjavanja, a naročito stepen krivice optuženih, kao i njihov raniji život i lične prilike“.

Jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 12 godina, zaprećenu za krivično delo zloupotreba službenog položaja , Tužilaštvo je predložio u odnosu na optužene : bivšeg predsednika Trgovinskog suda u Beogradu Gorana Kljajevića, sudiju tog nekadašnjeg suda Delinku Đurđević, advokata Nemanju Jolovića, odbeglog bišeg direktora Ce marketa Slobodana Radulovića.i biznismena Sekulu Pjevčević, bivšeg direktora KEB banke.

Za advokata Miljka Živojinovića kome je suđeno u odsustvu, predložena je kazna ne manje od 10 godina zatvora. U odnosu na bišu generalnu direktorku „ Poštanske štedionice“ Jelicu Živković predloženo je ne manje od 8 godina zatovra, koliko i penzionisanom generalu Grujici Davidoviću. za biznismena Đorđo Antelja , vlasnika „Gemaksa“, preloženo je .ne manja od 3 godine zatvora.

Jočić je i u odnosu na Anđelka Bitevića vlasnika i osnivača firme „Freš-milk“ pored zatvorske kazne ne manje od šest godina zatražio i novčanu u iznosu od deset miliona dinara.

Za ostale optužene Tužilaštvo je predlagalo kazne od dve do osam godina zatvora.

Pravni punomoćnici oštećenih GP „Rad“ , „Poštanske štedionice“ i „Ce marketa“ su se pridružili završnoj reči tužioca i podneli su imovinsko-pravne zahteve za obeštećenje.

Zastupnici „Poštanske štedionice“ odštenim zahtevom traže 909 608 780 dinara i 3 684 1214 evra. U ime „Ce marketa“ podnet je odštetni zahtev na iznos od 1,7 milijardi dinara.

Odbrana je, s druge strane, u završnim rečima tražila oslobađajuću presudu, tvrdeći da „optužbe nisu dokazane“.

Advokat Miroslav Todorović, branilac Sekule Pjevčevića, istakao je, pored ostalog, da je tokom procesa „bilo značajnih povreda zakona na štetu okrivljenih“.

– Iako su većina optuženih u ovom postupku označeni kao odgovorna lica u pojedinim privrednim subjekatima, a stavljeno im je na teret krivično delo zlupotreba službenog položaja, optužnica nije upodobljena važećim izmenama Krivičnog zakonika kojima se to delo zamenjuje novim -zloupotreba položaja odgovornog lica- naveo je Todorović.

Prvooptuženi Goran Kljajević je u januaru 2007, kad je stupio pred sudsko veće, naveo da nije izvršio nijedno krivično delo, i prozivao je za svoj progon „ visoke centre moći“ iz vremena koji je obuhvaćen postupkom.

-Optužnica je delo mojih političkih progonitelja, pošto nisam hteo da izvršavam naloge organizovanih centara moći koji stoje iza političkih moćnika“- izgovorio je 24. januara 2007. Kljajević, koji je na vrh beogradskog privrednog pravosuđa postavljen nekoliko dana posle petooktobarskog „prevrata“ 2000.godine. Tvrdio je da su stečajevi obavljani po zakonu i da nije postavljao stečajne sudije u određenim slučajevima koji su predmet optužnice, niti uticao na njihove odluke.

Advokat Nemanja Jolović je u odbrani naveo da „nema veze sa tim što su u stečaju završila preduzeća koja su obuhvaćena optužnicom“.

-Tim nazivom me krstio grobar srpskog bankarstva koji je u jednom danu četiri velike banke odveo u stečaj i ostavio deset hiljada bankarskih stručnjaka bez posla. Ostatak života provešću u borbi za sopstvenu istinu – istakao je Nemanja Jolović uz ocenu da je optužnica zasnovana na „indicijama, spekulacijama, spletkama i nagađanjima“.

-Odbrana je dokazala da od ovih krivičnih dela koja su optuženima stavljena na teret nema ništa i jedino logično je da svi budu oslobođeni – rekao je u završenoj reči advokat Aleksandar Lojpur, branilac nekadašnjeg stečajnog upravnika firme “Rad“ Miljka Živojinivića, sina proslavljenog glumca Bate Živojinovića.

Lojupur, čija je završna reč jedna do onih koje su se čule u samom finalu suđenja, istakao je da je „odbrana dokazala da je Miljko Živojinović nevin, kao i ostali optuženi u ovom postupku“.

– On je bio žrtva spleta okolnosti u kojima je, na početku procesa bio zloupotrebljen i izložen pritiscima organi gonjenja -naveo je Lojpur. Analizirajući optužbe i dokaze Lojpur je istakao da njegov branjenik nije izvršio nijedno krivično delo.

-Još od vremena pre Prvog svetskog rata kod nas su se pojavili slučajevi gde se tužilaštvo i sudstvo, zloupotebljavaju za političke obračune, a što se povremeno dešavalo i kasnije u različitim periodima. Ovo je jedan od takvih slučajeva i nadajmo se da je poslednji. Nažalost, sudovi nemaju dovoljno snage da tome stanu na put, a verujemo da će u nekom budućem razdoblju moći-kazao je advokat Lojpur.

Pre početka iznošenja završnih reči odbrana je tražila izuzeće tužioca, kao i tročlanog sudećeg veća Specijalnog suda u Beogradu.

Advokat odbrane Miroslav Todorović, jedan od potpisnika tog podneska kojije podnet 15. novembra 2012, izjavio da su zahteve za izuzeće poneli branioci nekolicine okrivljenih, među kojima, bivšeg predsednika Trgovinskog suda u Beogradu Gorana Kljajevića, biše sudije tog suda Delinke Đurđević, biznismena Sekule Pjevčevića, nekadašnje direktorke „Poštanske štedionice“ Jelice Živković i bivšeg stečajnog upravnika GP „Rad“ Miljka Živojinovića.

Advokat Todorović ističe da je „u zahtevima naveden veliki broj razloga koji se odnose na povredu principa fer postupka, odnosno na sumnju u nepristrasnost“.

-Glavni pretres je vođen po sedam odvojenih optužnica punih šest i po godina, koje su , nedavno, 21.septembra .2012. svedene na jednu , izmenjenu i konsolidovana optužnicu, u kojoj su, opet nezakonito, zadržana optuženja za dela za koje je nastupila apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja. To je teret i sudu, ali pre svega okrivljenim ljudima koji zadržavanjem tih zastarelih dela trpe štetu i posledice. Budući da nije obustavljeno gonjenje za krivična dela koja su tokom postupka zastarela, mi ćemo naknadu troškova odbrane u odnosu na ta dela tražiti od države. Ova bogata država koja ima para da se razbacuje će to platiti- kaže Todorović.

Pored ostalog, govoreći o razlozima iznetim u zahtevima, branilac, navodi da je „oko stotinu dokaznih predloga odbrane iznetih u pogledu utvrđivanja odlučnih činjenica, odbijeno kao neosnovano “, te da je „po predlogu trideset troje okrivljenih izveden mali broj dokaza “. Branioci napominju da „tokom istrage nije prihvaćen nijedan predlog odbrane za dopunsko veštačenje, niti za saslušanje svedoka, niti za suočenje okrivljenih koji su dali izjave koje su bile suprotne dokumentaciji u spisima“.

Po tvrdnjama advokata, „Ustavni sud Srbije je u proteklom periodu povodom ranije podnetih pravnih zahteva branilaca pojedinih okrivljenih u ovom predmetu, konstatovao da suđenje traje neopravdano dugo, znatno duže nego što je optimalno, kao i da su povređeni principi pravičnog suđenja“

Odbrana, takođe, ističe da je „tokom ovog postupka u odnosu na okrivljene u više navrata i na više načina flagrantno povređena pretpostavka nevinosti , da je jedan broj okrivljenih držan u pritvoru u neopravdano dugom trajanju i u nehumanim uslovima, te im je, pored ostalog, bilo onemogućeno da pripremaju svoju odbranu“. Kao primer se pominje da je „pritvor Goranu Kljajeviću i još nekolicini okrivljenih u ovom procesu trajao od 12. aprila 2006, do 31. jula 2008. godine, čak 830 dana“.

-Mi smo u zahtevima obrazložili da smatramo da su načela nezavisnosti, nepristrasnosti i samostalnosti sudija i tužilaca, u radu i postupanju, tokom trajanja ovog sudskog postupka grubo prekršena, te da mislimo da tužioci, nažalost, u svom postupanju nisu bili nezavisni, a da sudije nisu bile nepristrasne. Mi se razlozima istaknutim u ovim zahtevima principijelo zalažemo da se svakome prizna pravo koje mu zakon daje, kako bi radili svoj izuzetno odgovoran posao u skladu sa zakonom i po pravilima struke-naveo je Todorović.

Prijatelji sajta