Apelacioni sud potvrdio optužnicu za Ćuruviju, suđenje u aprilu

PROCES ZA UBISTVO NOVINARA SLAVKA ĆURUVIJE

Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je pravosnažno optužnicu protiv četvorice bivših pripadnika Resora Državne bezbednosti (RDB), osumnjičenih za ubistvo vlasnika „Dnevnog telegrafa“ Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. u Beogradu-piše novosadski Dnevnik.

Optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal osumnjičeni su bivši načelnik RDB-a Radomir Marković za krivično delo podstrekavanje na ubistvo, a tadašnji načelnik beogradskog Centra DB-a Milan Radonjić i pripadnici DB-a Miroslav Kurak i Ratko Romić za teško ubistvo u saizvršilaštvu, a terete se kao „organizovana kriminalna grupa“. Odbijene su žalbe odbrane podnete na rešenje Specijalnog suda.

-Po nalaženju Apelacionog suda,u rešenju kojim je potvrđena optužnica prvostepeni sud je dao dovoljno jasne i argumentovane razloge da ima dovoljno dokaza da se osnovana sumnja podigne na nivo opravdane sumnje, a što je neophodan uslov za podizanje optužnice. Ocena svakog pojedinačnog dokaza po kvalitetu će biti stvar veća pred kojim se drži glavni pretres -kaže Mirjana Piljić portparolka Apelacionog suda.

Takođe, potvrđeno je prvostepeno rešenje kojim je protiv Milana Radonjića i Ratka Romića produžen za još 30 dana pritvor, u kojem su od hapšenja 13. januara 2014.godine.

Optužnica sumnjiči Markovića da je „na ubistvo Ćuruvije podstrekao i upoznao sa planom Radonjića“. U optužnici se navodi da je, „zatim, Radonjić, sa pripadnicima RDB-a Kurakom i Romićem postigao dogovor o neposrednom izvršenju“, kao i da im je „omogućio logistiku“.

Po optužnici, „11.aprila 1999. godine u Beogradu između 16,38 i 16,45 sati u Svetogorskoj ulici, kada je Slavko Ćuruvija zajedno sa Brankom Prpom ušao u prolaz zgrade broj 35, neopaženo su im prišli iza leđa, okrivljeni Miroslav Kurak i Ratko Romić, pa je Kurak iz pištolja ‘škorpion’ rafalno pucao u Ćuruviju koji se od zadobijenih povreda zaneo i pao, a Romić udario drškom pištolja u potiljak Branku Prpu, kada je pokušala da se okrene, nanevši joj laku telesnu povredu“.

Tužilaštvo tereti okrivljene za ubistvo „iz niskih pobuda“.

Istraga je petnaest godina vođena protiv NN lica, do 13. januara 2014. godine kada je pokrenuta protiv četvorice okrivljenih , a posle iskaza koji je Tužilaštvu dao osuđeni Milorad Ulemek Legija,bivši komandant JSO-a Upućeni tvrde da je Ulemek „u iskazu izneo svoje zaključke, na osnovu razgovora koji je, kako je tvrdio, dolazeći krajem marta 1999. godine, sa Kosova u Beogad, imao sa Radomirom Markovićem“.

Miroslav Kurak u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica. Bivši načelnik RDB-a Radomir Marković je u zatvoru u Požarevcu gde izdržava kaznu zatvora od 40 godina koja mu je izrečena pod optužbom za pomaganje u prikrivanju dokaza protiv osuđenih bivših pripadnika JSO-a u „slučaju zločin na Ibarskoj magistrali“.

Bivši komandant JSO-a Milorad Ulemek Legija izdržava maksimalnu zatvorsku kaznu, a osuđen je na po 40 godina zatvora u četiri procesa, među kojima i pod optužbom da je sa sada pokojnim vođom „zemunskog klana Dušanom Spasojevićem organizovao atentat na premijera Zorana Đinđića 2003 godine.

Branilac Radomira Markovića advokat Vladimir Marinkov, izjavio je za Dnevnik, da je „odbrana žalbama jasno ukazala da dokazi na kojima se optužnica zasniva nisu adekvatni da se pokrene glavni pretres“.

TtW1bsyJ_400x400

Advokat Vladimir Marinkov

-Pošto se u principu optužnica zasniva na izjavi Milorada Ulemeka, mi smo u situaciji da ceo ovaj postupak koji je u žiži javnosti petnaest godina, ide samo na konto jedne izjave i to izjave koja ne može ničim da bude potvrđena, već je štaviše u toku istrage, u više navrata od više svedoka bila opovrgnuta-rekao je Marinkov, prenosi list. Po njegovim rečima, „nijedan svedok optužbe nije potvrdio Ulemekovu izjavu vezano za njegov dolazak u Beograd,a za period kad je to bilo, ne poklapaju se ni mesto ni vreme u vezi sa tadašnjim okolnostima“.

Marinkov kaže da je „po zapisniku u spisima i optužnici Ulemek izjavio da je 29. ili 30. marta 1999. godine, sa Kosova gde je bio sa JSO, helikopterom doleteo u Beograd i potom u zgradi Druge uprave u Ulici kneza Miloša referisao o stanju na Kosovu tadašnjem načelniku RDB-a Radomiru Markoviću u prisustvu Franka Simatovića“.

„Po iskazu, nakon toga, Ulemek i Marković su zajedno izašli u hodnik gde ga je Marković navodno pitao da li mogu pripadnici JSO da izvrše neutralizaciju-likvidaciju jednog lica, čiji identitet nije otkrio, a Ulemek je objasnio da je trenutno njegovo prisustvo na Kosovu neophodno i da iz tog razloga ne može da prihvati taj zadatak, i vratio se na Kosovo. Dalje, po istom iskazu , dvadesetak dana kasnije navodno je u jednom od telefonskih razgovora Ulemek rekao Markoviću da može da prihvati onaj zadatak, a da mu je on odgovorio da je to završeno. Ulemek je takođe izjavio da je navodno u toku 2000.godine, od Markovića dobio nalog da pripadnici JSO uhapse jedno lice, pa je pitao ko će biti „navigatori“ – operativci koji vode akciju, na šta mu je Marković odgovorio: ‘Oni Radonjini što su ubili Ćuruviju’, a kada je posle desetak minuta izašao iz kancelarije, u holu zgrade video Miroslava Kuraka i Ratka Romića i zaključio je da su oni ubice Slavka Đuruvije“.

-Odbrana Mrkovića tvrdi da je Ulemek izmislio oba sastanka-istakao je advokat Vladimir Marinkov u izjavi za Dnevnik

Prijatelji sajta