Bitka srpskih paora za njive

Vojvođanski paori započeli su proteste protiv predloženih izmena Zakona o poljoprivrednom zemljištu kojima bi velikom(im) investitoru(ima), na osnovu investicionog plana, bilo omogućeno pravo prvenstva zakupa 30 posto poljoprivrednog zemljišta u svakoj opštini u Srbiji, na 30 godina, bez javne licitacije.

Sprovođenje bi, po zakonskom predlogu, trebalo da se uredi pravilnikom za čije donošenje je nadležna Vlada Srbije, a bila bi uspostavljena posebna Vladina komisija za razmatranje i odobravanje investicionog programa.

Paori smatraju da vlast ovakvim rešenjem „pogoduje krupnom kapitalu, stranim kompanijama poput Tenisa, i ubeđeni su da će, ukoliko ovaj zakon bude usvojen, naši seljaci ostati bez zemlje koju sada uzimaju u arendu od države, i postati najamnici kod velikih kompanija i tajkuna. Sve to bi za relativno kratko vreme imalo za posledicu pražnjenje sela koja su već ionako opustela zbog gubitka perspektive i propadanja, a što je rapidno uzelo maha pre decenije i po.

Ogorčeni seljaci krenuli su za Beograd, a zaustavljeni su desetinama kilometara pre prestonice, jer im je u četvrtak policija blokirala puteve, ali mnogi tvrde da su rešeni da stignu pred Vladu Srbije, makar morali i dane da provedu na traktorima.

Dok šira javnost pokazuje razumevanje za paore i pruža podršku njihovom zahtevu, predstavnici Vlade Srbije nastavljaju da brane zakonski nacrt ističući da je bio na javnoj raspravi, da su asocijacije ratara i stočara učestvovale u izradi i da su uvažena i uneta i njihova predložena rešenja, a najveći problem što su oni u zahtevima razjedinjeni.

Oglasio se i Pokret dosta je bilo, a saopštava da su zahtevi paora potpuno jasni i da vlast pokušava da ih zamagli.

Pravi potez odgovorne države, kako se navodi u saopštenju, je da se povuku „ove nakaradne izmene zakona u korist stranih investitora i na štetu naših paora“.

Rešenje je, smatra Pokret, „vratiti se na pravilo još iz doba Obrenovića: zemlju treba da poseduje onaj ko je obrađuje“.

„Fokus poljoprivredne proizvodnje treba da budu porodična gazdinstva, ne velike korporacije. Paori treba da budu vlasnici, ne najamna radna snaga. Treba ponovo podići sistem kooperativa, zadruga. Budžet Ministarstva poljoprivrede je dovoljan da se u svakoj ruralnoj opštini u Srbiji napravi zadruga sa kapitalom od 2 miliona evra. Svake godine.

Pokret iznosi ocenu da se vlast istinski trudi da zamagli javnosti pravi razlog za protest ratara i da zbog toga „izmišlja kako postoje velike površine neobrađenog državnog zemljišta, pokušava da posvađa stočare i ratare, da prikaže kako tobože paori ne znaju šta hoće, da su razjedinjeni“. -Pa u celu priču ubacuju i kako se zemlja neće ovim zakonom prodavati strancima, kako je kriva prethodna vlast što je 2008. godine potpisala SSP sa EU po kome stranci mogu da kupuju zemlju već od 2017.godine. Tačno je da je prethodna vlast potpisala katastrofalno loš SSP sa EU i dala ono što ni jedna druga zemlja nije dala, ali to nije predmet ovog zakona-smatra Pokret dosta je bilo.

Foto: Porota-reč građana

 

Prijatelji sajta