Bogoljub Karić se vraća u Srbiju, obustavljena istraga u slučaju „Mobtel“

Tužilaštvo za organizovani kriminal obustavilo je istragu protiv Bogoljuba Karića, Vidomira Parežanina, Pante Uroševića, Miše Kuzmanovića i Smilje Mladenović, u slučaju „Mobtel“, u kojoj su  sumnjičeni za  „prikazivanje uvećane vrednosti opreme“ , nabavljene za preduzeće mobilne telefonije koje su suvlasnički osnovali država Srbija i „BK trejd“ braće Karić,  pre nešto više od dve decenije.

Iz  Tužilaštva je  kasno sinoć  saopšteno da  je u okviru istog postupka, obustavljena i istraga vođena protiv braće Karić, Bogoljuba  i Sretena, i nekadašnje direktorke poslovne jedinice „Astra banke“ na Kipru Olge Erdeljanović, pod sumnjom na krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica,  a protiv još dvojice braće Karić Zorana i Dragomira, i njihove sestre Olivere Nedeljković zbog tog krivičnog dela u pomaganju,  u  vezi sumnji na zloupotrebu dela novčanih sredstava „Mobtela“.

U saopštenju se navodi da je  istraga protiv Bogoljuba Karića, Parežanina,  Uroševića,  Kuzmanovića i  Smilje Mladenoviće vođena  „zbog sumnje da je,  u periodu od aprila 1994. godine, do februara 1997. godine, delimično za vreme međunarodnih sankcija, tokom osnivanja preduzeća za mobilne telekomunikacije “Srbija BK PTT  – Mobtel“ i unošenja osnivačkog kapitala, Bogoljubu Kariću i preduzeću BK Trejd , suosnivaču “Mobtela“, pribavljena protivpravna imovinska korist od 21.980.551  američkih dolara, na ime razlike između stvarne i lažno prikazane vrednosti unete opreme“.

„Novim veštačenjem je utvrđeno da je prilikom unošenja osnivačkog kapitala u „Mobtel“, odnosno prilikom nabavke i isporučivanja opreme potrebne za izgradnju sistema i rad ovog preduzeća, suosnivač BK Trejd  imao opravdane troškove na ime transporta opreme iz Švedske i Rusije, carinu, osiguranja i druge nužne troškove u navedenom iznosu, koji nisu prikazani prilikom fakturisanja, iz čega je proizišao zaključak da nije pribavljena protivpravna imovinska korist-predočava se u saopštenju Tužilaštva.

Novo veštačenje je, kako se navodi,  obavljeno na osnovu odluke suda, kojom je krajem 2015 godine prihvaćena žalba odbrane na rešenja tužilaštva  o  odbijanju predloga da se odredi novo ekonomsko-finansijsko veštačenje, nakon što je tužilaštvo preduzelo niz istražnih dokaznih radnji.

-Odlukom suda tužilaštvu je naloženo da se izvrši dopunsko ekonomsko-finansijsko veštačenje koje treba da uzme u obzir nove okolnosti koje su navedene u Izveštaju DOO „Alfa profit“, iz Moskve, koji je, u međuvremenu, dostavila odbrana, a tiču se procene vrednosti troškova koje je imao strani ulagač, „BK Trejd“, prilikom isporuke opreme.

U drugom delu istrage, koji je po zahtevu za proširenje, vođen protiv  braće  Karić,   njihove sestre Olivere i Olge Erdeljanović ispitivane su sumnje da  li je u periodu od avgusta 1999. godine do oktobra 2000. godine, braći Karić   i Oliveri Nedeljković zloupotrebom novčanih sredstava „Mobtela“, koja su se nalazila na računu otvorenom kod „Astra“ banke, pribavljena protivpravna imovinska korist, kao i da li je  omogućeno jednom broju preduzeća sa Kipra dobijanje deviznih kredita bez garancija.

-Tokom istrage se nije moglo doći do dokumentacije na osnovu koje bi se utvrdile činjenice koje bi potvrdile osnove sumnje da je izvršeno krivično delo, jer je utvrđeno da je u periodu postupka likvidacije nad „Astra“ bankom u prostorijama zapečaćenim od strane suda, u kojima se nalazila dokumentacija, izbio požar u kome je izgoreo deo dokumentacije važan za postupak. Pored toga, i pored više zahteva za međunarodnu pravnu pomoć koje je sud, tokom više godina, slao nadležnim organima na Kipru, kiparski organi nisu dostavili dokumentaciju koju je sud tražio, a koja je bila neophodna za utvrđivanje činjenica ključnih za ovaj postupak- objašnjava Tužilaštvo.

U saopštenju se podseća da je osnovnu istragu  u slučaju „Mobtel“ 18. februara 2006. godine, iniciralo   tadašnje   Okružno  tužilaštvo u Beogradu,  a  da je četiri meseca kasnije povereno u nadležnost   Specijalnom tužilaštvu,  pri čemu je istragu   sprovodio Specijalni sud do decembra 2011. godine, a potom, shodno novom ZKP-u,  Tužilaštvo za organizovani kriminal.

Protiv Bogoljuba Karića bila je raspisana međunarodna poternica koja se nakon obustave postupka nužno povlači. To znači da se  može očekivati da se Bogoljub Karić uskoro vrati iz inostranstva iz kog od davne  2006.  godine poručuje da je sve optužbe protiv njega „iskonstruisao“ tadašnji režim kako bi ga eliminisali sa političke scene Srbije.

J.J.

 

Prijatelji sajta