AFERA AZOTARA: Bivši ministar Saša Dragin i četrdeset dva privrednika pred sudom 23.januara

djubrivoSPECIJALNI SUD U BEOGRADU- NASTAVLJA SE SUĐENJE OKRIVLJENIMA U „SLUČAJU  AZOTARA“

Specijalni sud u Beogradu zakazao je za 23. januar nastavak suđenja po optužnici koja bivšeg ministra poljoprivrede Sašu Dragina sumnjiči za „zloupotrebu službenog položaja“ u vezi izmene uredbe o regresiranju mineralnih đubriva, dok se za zloupotrebu uredbe prilikom kupoprodaje đubriva pančevačke ‘Azotare’ terete 43 optužena,među kojima i Zvonimir Nikezić, vlasnik „Ces mekona“.

Specijalno tužilaštvo optužnicom tvrdi da je u periodu od 2009. do 2011. godine, đubrivo po subvencionisanim cenama, suprotno uredbi, stizalo i do kupaca koji nisu imali pravo na korišćenje budžetskih sredstava namenjenih poljoprivrednim proizvođačima i da je pričinjena višemilionska šteta državnom budžetu i „Azotari“.

Specijalni sud je pre početka suđenja 24.februara prošle godine spojio dve optužnice- prvu-podignutu u maju 2013.  protiv  Dragina, Nikezića i još devetnaest osoba, i –drugu- iz septembra 2013. protiv 25 okrivljenih, među kojima su i troje iz prve: bivši rukovodioci „Azotare“ Radoslav Vujačić i Mihajlo Grujić, i iz firme „Hemko“ Vera Isaković .

Od ukupno 42 okrivljena koji se terete za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica, 6 su bivši rukovodioci u Azotari, 3 bivši čelnici u državnim poljoprivrednim kombinatima „PKB“ i „Aleksa Šantić“ i Institutu za krmno bilje, dok su ostali odgovorna lica u privatnim preduzećima.

Na glavnim pretresima do 9.jula 2014, kad je i održan poslednji, svi okrivljeni izjasnili su se kratko o optužbama- negirali krivična dela i krivicu, a svega nekoliko ih je stiglo da iznese odbranu, među kojima i Dragin koji je bio ministar poljoprivrede u Vladi Mirka Cvetkovića.

Dragin je naveo da je uredba iz jula 2009. omogućila vlasnicima poljoprivrednih dobara subvencije za mineralna đubriva, a njenim izmenama isto pravo dobila su i društvena poljoprivredna preduzeća kao deo mera države za podsticaj poljoprivrede i pokretanje proizvodnje u „Azotari“ koju je država te godine preuzela posle raskida ugovora o privatizaciji .

– O planu države za preuzimanje i resturiranje „Azotare“ saznao sam 11. jula 2009. na sastanku kod tadašnjeg predsednika Srbije Tadića u rezidenciji u Užičkoj u Beogradu, gde su bili premijer Mirko Cvetković, ministar trgovine Slobodan Milosavljević, Dušan Petrović, Dušan Elezović, direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović i Zvonimir Nikezić. Zaključak sastanka bio je da se prilagode mere vezano za subvencionisanje, da se prikupe podaci i utvrde potrebne količine mineralnih đubriva za društvena i državna poljoprivredna preduzeća –ispričao je Dragin na suđenju 17. marta 2014.godine. Vlada je, po njegovim rečima, akt o restukturiranju „Azotare“ donela u avgustu 2009. godine.

Treća optužnica za „Azotaru“ 

Sredinom jula 2014, pokrenut je i treći krivični postupak u vezi kupoprodaje mineralnih đubriva pančevačke „Azotare“ za  period od 2009. do 2012. godine, kojim su obuhvaćeni predsednik UO „Vetarinarskog zavoda“ Dragan Đurić i još šestoro osumnjičenih za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica, a optužnica je podignuta početkom decembra 2014.godine.

Među optuženima su Tihomir Trišić, direktor  nedeljnika „Akter“, Milan Divljak, vlasnik firme „Staša“, Branko i Gordana Mijić, odgovorna lica u firmama „1. oktobar“ i „Gradska pekara“ iz Somobra, a obuhvaćeni su i bivši čelnici „Azotare“ Radoslav Vujačić i Mihajlo Grujić u vezi, po optužbi, nedovljnih garancija naplate prodatog đubriva.

Tužilaštvo sumnjiči Dragana Đurića da je “Veterinarski zavod“  2010. godine nabavio od „Azotare“ oko 5.744 tona regresiranog đubriva „na šta nije ima pravo po uredbi i protivpravno ostvario regres od 52.447.000 dinara“

Divljaku je pripisano da je od 2010.  do 2012. godine od „Azotare“ „nabavio 8.138 tona neregresiranog mineralnog đubriva i prodajom ostvario za svoju firmu „Staša“  365.066.004 dinara, plativši  ’Azotari’ samo iznos PDV-a“.

Tužilaštvo sumnjiči Trišića da je krajem 2010. godine nabavkom i  prodajom oko 3500 tona neregresiranog mineralnog đubriva, ostvarena korist za firmu “Akter ” znosu od 81.541.841 dinara, navodno, „na štetu Azotare“.

U odnosu na Branka i Gordanu Mijić iznete su sumnje da su kupoprodajom 5.000 tona neregresiranog  i hiljadu tona regresiranog đubriva, somborskom “1. oktobru” „ostvarili korist od 174.834.252 dinara na štetu Azotare“.

Ova optužnica , treća po redu, u fazi je sudske kontole i odlučivanja o odgovorima koje je odbrana podnela Specijalnom sudu.

Kasnije ,tvrdio je bivši ministar, na sastanku kod premijera Cvetkovića upoznat je o predlogu izmenjene Uredbe o načinu regresiranja mineralnih đubriva, koju je ubrzo potom, u oktobru 2009. Vlada Srbije jednoglasno donela“. Svim proizvođačima mineralnih đubriva bilo je, naveo je Dragin, omogućeno da konkurišu za posao,a  Produktna berza u Novom Sadu slala  je izveštaje o zaključenim ugovorima Vladi Srbije.

Vlasnik „Ces mekona“ Zvonimir  Nikezić, bivši glavni konsultant  “Azotare”, negirao je krivično delo podstrekavanje na zloupotrebu položaja odgovornog lica i izjasnio se da „ne razume optužnicu pošto je besmislena i nema pravno, logično i ekonomsko utemeljenje“. Pred sudskim većem na glavnom pretresu, neigrajući sve optužbe, odbranu su izneli i bivši predsednik UO „Azotare“ Radoslav Vujačić i bivši zamenik direktora Mihajlo Grujić, kojima je stavljeno na teret i to da „nisu odgovarajućim sredstvima osigurali  naplatu prodatog đubriva“, bilo regresirnog ili neregresiranog .

Grujić je u odbrani tvrdio da je „Azotara“ poštovala Vladinu uredbu, kao i da je na sve načine proveravana solventnost kupaca koji su ostvarivali prava po uredbi .

-Ne znam od čega se branim. Đubrivo je završilo na njivama u Srbiji-rekao je Grujić- Ugovori o kupoprodaji bili su tipski i tek nakon što ih provere stručne službe „Azotare“ stizali su do Upravnog odbora, na usvajanje.

Posle propale privatizacije„Azotare“, deo projekta njenog restrukturiranja i oživljavanja, kako je naveo Grujić,bio je i pokretanje proizvodnje o čemu je odluku donela država.Konkurisanje za učešće u prometu regresiranog đubriva koje se obavljalo preko Produktne berze u Novom Sadu, iziskivalo je, isticao je Grujić, da „Azotara“ zbog konkurentnosti, imajući u vidu besparicu u poljoprivredi, omogući kupcima odloženo plaćanje. Grujić je rekao da je „Azotarin“ najveći konkurent„Viktorija grupa“ imala zaokružen sistem u okviru kojeg je omogućavala kreditiranje.

Optužbe obuhvataju razne okolnosti u vezi sprovođenja uredbe o subvencijama i kupoprodaji  đubriva- prvom optužnicom- od jula 2009. do avgusta 2011, a -drugom –  obuhvaćen je period od 17. decembra 2009. do kraja 2011. godine.

Optužnica je podignuta i protiv: bivšeg direktora PKB-a Milana Veljovića, direktora Instituta za krmno bilje Dragija Lazarevića, direktora privrednog kombinata „Aleksa Šantić“ Arsenija Katanića, kao i zamenika direktora „Azotare“ Veljka Radojevića. Obuhvaćeni su direktori kompanija i firmi:„Invej“ Verica Spasić,   „Sunce“ Emina Čobanski, „Mlinostep“ Ljubomir Kuljić, „Tan trejd“ Dragan Tanasković, „Agro forum“ i „Agromedija“ Dragan Mitić, „Agroseme invest“ Igor Sabo, „Hem ko“ Vera Isaković, „Citadela“ Gordan Marković, „Da kar euro“ Aleksa Obradović, „Srbokop“ Srboljub Žujović, „Mlinko amos“ Dragan Petrović i „Vulin komerc“ Dragan Vulin.Zamenik generalnog direktora „Azotare“ Mihajlo Grujić je osim za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica optužen i za „primanje mita“, dok je direktor preduzeća „Tera bo“ i „Sektor 120“  Borislav Stojković osumnjičen za „davanje mita“.

Prvim delom optužnice koji se odnosi na prodaju regresiranog đubriva iz „Azotare“ državnim poljoprivrednim kombinatima  PKB-u i „Aleksa Šantić“, odnosno na sumnje da je ustupano kupcima koji nisu imali pravo na subvencije  obuhvaćeni su: Vujačić, Grujić, Veljović, Katanić, Čobanski, Tanasković, Sabo i Isaković.  Tužilaštvo navodi da „postoji sumnja da je prodaja đubriva na ovaj način sprovedena na inicijativu i po preporuci Dragina i Nikezića, što su prihvatili Veljović i Katanić“, a  Vujačić i Grujić se terete da su „pronašli zainteresovane kupce firme“. Drugi deo odnosi se na prodaju 40.000 tona regresiranog đubriva, koje je, po navodima „kao formalni kupac dobio ’Institut za krmno bilje’, a potom ustupao preduzećima koja po uredbama nisu imala pravo na regres“. Treći deo iste optužnice odnosi se na prodaju regresiranih đubriva preko zemljoradničkih zadruga koje su,navodi Tužilaštvo, „bile samo formalno kupci u ‘Azotari’, a regresirano đubrivo su stvarno preuzimala preduzeća koja nisu mogla biti korisnici“. Na ovaj način je,tvrdi optužba, „đubrivo  isporučivano preduzećima ‘Tera bo’, ‘Da kar euro’, ‘Vujadinović RMV’, ‘Tan trejd, ‘Citadela’, ‘Agro forum’, ‘Agro medija’, ‘Srbokop’, ‘Mlinko amos’, ‘Hemko’ i ‘Vulin komerc’“. Većina ovih firmi je,tvrdi se optužnicom,u stečaju ili blokadi pa „Azotara“ ne može da naplati isporučeno regresirano đubrivo. Takođe, dodaje Tužilaštvo, „Azotara je od države na ime regresa neosnovano naplatila ukupno  942.310.450 dinara, a imajući u vidu visinu nenaplaćenih potraživanja tog preduzeća proizlazi da se najveći deo isplaćenog regresa prelio na njegove kupce koji na regres nisu imali pravo“. Četvrti deo optužnice se odnosi na prodaju 83126 tona neregresiranog đubriva preduzećima „Agroforum“, „Sektor 120“, „Da kar euro“ i „Vujadinić RMV“, a „zbog stečaja i blokada tih preduzeća, ‘Azotara’ ne može da naplati  potraživanja  u iznosu 1.912.294.063 dinara“.

U objedinjenom postupku,drugom po redu optužnicom, osim Vujačića, Grujića i Isakovićeve, obuhvaćeno je još 17 okrivljenih za  „zloupotrebu položaja odgovornog lica“: Branko Jurišić, Slavko Guberinić, Radivoj Božović, Drago Stojaković, Vlada Krković, Danojlo Matijašević, Drago Popin, Saša Ostojić, Predrag Vujačić, Anita Matić, Radoslav  Stojanović, Goran Čolaković, Čedo Brborić, Brankica Bilić, Dragan Šuka i Sreto Miletić. Istom optužnicom se za krivično delo pomaganje u zloupotrebi položaja odgovornog lica terete: Bojan Joksimović, Milisav Filipić, Zoran Mijajlović, Savo Roganović, Vidoje Tomić i Branko Jelić.

U toj optužnici takođe su iznete sumnje da je prometom đubriva suprotno uredbama Vlade Srbije od 17. decembra 2009. do kraja 2011. godine budžetu Srbije i „Azotari“ pričinjena višemilionska šteta.

Prijatelji sajta